O nás » Zaujímavé články » Prečo sú mimoškolské aktivity také dôležité?

Prečo sú mimoškolské aktivity také dôležité?

kruzky

Za sebou máme prvé týždne v novom školskom roku a rodičia okrem kúpy zošitov, ceruziek či potrieb na telesnú výchovu určite riešili aj rôzne mimoškolské aktivity.

Prečo sú mimoškolské aktivity také dôležité?

  • Čas strávený s rovesníkmi, ktorí majú rovnaké záujmy
  • Nadväzovanie nových kamarátstiev, socializovanie sa
  • Naučia sa zmysluplne využívať svoj voľný čas
  • Rozvoj talentu a zručností
  • Rozvoj zdravej súťaživosti pri kolektívnych aktivitách
  • Zvyšovanie sebavedomia

Na trhu je naozaj pestrá ponuka rôznych druhov krúžkov pre všetky vekové a výkonnostné kategórie. Ako však vybrať ten správny? Stačí jeden? Alebo dva? Športový či umelecký? Každý rodič si určite kladie veľa otázok na túto tému.

Podľa čoho vybrať správnu aktivitu pre svoje dieťa?

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek krúžok, myslite na to, že je to voľnočasová aktivita, kde dieťa trávi voľný čas zmysluplne a zároveň v súlade s tým, čo ho zaujíma a baví. Je dobré výber komunikovať s dieťaťom. Nech vám samo povie, čo ho baví a zaujíma – hľadajte práve také aktivity, ktoré sú postavené na záujmoch dieťaťa. Nemusíte ho prihlásiť na šport len preto, že všetci spolužiaci idú na futbal a pretože prevláda názor, že všetky deti by sa mali hýbať. Áno, pohyb je správny, ale ak máme dieťa, ktoré inklinuje viac k hudbe, umeniu alebo počítačovým aktivitám, naša snaha mať doma športovca mu môže aj uškodiť.  Rozprávajte sa s deťmi, nechajte ich pomôcť vám pri výbere.

untitled2

Samotné krúžky majú výhodu v tom, že na rozdiel od škôlky alebo školy, sú zamerané monotematicky a rozvíjajú vybrané schopnosti dieťaťa – to, v čom je jeho najväčší potenciál. Výhodou je aj pravidelnosť krúžkov, formujú zručnosti a schopnosti dieťaťa od útleho veku (možno až na úroveň profesionálov). Na druhej strane treba deťom dopriať aj dostatok oddychu, času na kamarátov a možnosť zažiť „nudu“. Riešením je voľba zlatej strednej cesty.  Treba hľadať správnu mieru medzi pohybovými či intelektuálnymi krúžkami, aby dieťa nebolo časom preťažené. Neodporúča sa prihlasovať deti na viac ako dva podobné Je dôležité prihliadať aj na fyzický a mentálny vek dieťaťa. Je dobré, ak dokážete skombinovať napríklad kurzy plávania s jazykovými kurzami, či atletiku a umelecký krúžok. Rodičia často krát neberú do úvahy, že aj samotné dieťa môže byť po dvoch za sebou nasledujúcich športových tréningoch unavené – pokiaľ rovno z futbalového ihriska ide skočiť do bazéna, bude výkon pri oboch tréningoch rovnako efektívny? Dôležité je dieťa nepreťažiť. Potom býva unavené, nekoncentrované či podráždené a aktivitu, v ktorej predtým vynikalo, môže začať brať negatívne. Ak začne po určitej dobe odmietať krúžok, ktorý si samo vybralo, nátlak nepomôže. Je vhodné sa s ním porozprávať a nájsť spoločné riešenie. Niekedy stačí menšia prestávka alebo pozitívna motivácia.

Ak sa už rozhodnete pre konkrétny krúžok myslite aj na praktické okolnosti ako:

  • Aktivity ponúkané vo vašom okolí
  • Dochádzanie, bezpečný presun medzi školou a krúžkom
  • Overte si kto daný krúžok organizuje (referencie, skúsenosti, históriu,...)
  • Zistite si meno inštruktora, učiteľa alebo trénera, s ktorým bude vaše dieťa prichádzať do kontaktu
  • Pozrite si priestory, v ktorých bude dieťa tráviť svoj voľný čas
  • Myslite na cenu a nezabúdajte k cene krúžku prirátať aj všetky pomôcky, ktoré daná aktivita vyžaduje
  • Neskĺznite do pozície šoféra, myslite aj na svoj čas

     

Držíme palce pri výbere toho správneho krúžku!