Charakteristika plaveckých spôsobov
Znak
Znak je jediný plavecký spôsob, pri ktorom telo plavca leží v polohe na chrbte. Pri plávaní znakom sa plavec pohybuje pomocou striedavých pohybov paží a dolných končatín. Štruktúra pohybov sa odlišuje od kraula len polohou tela. Kedže je plavec v polohe na chrbte, musí zaberať viac bokom, ako záberom pod telo. Pohyb dolných končatín sa vykonáva vo vode, kde sa dobre môžu oprieť o vodu.
Kraul
Kraul je najrozšírenejší a zároveň najrýchlejší plavecký spôsob. Treba však dodať, že jeho technika je náročná a značná časť populácie ho pláva nesprávne. Nakoľko voľný spôsob plávania nie je pravidlami presne určený, plavec môže v tejto disciplíne plávať ľubovolne, avšak všetci pretekári plávajú kraulom.
Kraul sa uskutočňuje v horizontálnej polohe na bruchu, striedaním záberov pravou a ľavou pažou. Pohyb dolných končatín je striedavý, rytmický a telo je vystreté. Pohyb vychádza z bedrových kĺbov a je dokončený v členkovom kĺbe.
Prsia
Tento plavecký spôsob môžeme považovať za najobľúbenejší a za jeden z najrozšírenejších plaveckých spôsobov. Rekreační plavci majú pri plávaní hlavu nad vodou, čo je z hľadiska techniky a tiež zo zdravotného hľadiska nesprávne. Plavecký spôsob prsia je technicky náročnejší pri výučbe - horné a dolné končatiny vykonávajú prácu nezávisle na sebe. Prsia sú zo všetkých plaveckých spôsobov najpomalšie.
Poloha tela pri záberových cykloch kolíše. Prenos paží nie je nad vodou, ale pod alebo na hladine vody, čo má výrazný brzdiaci účinok. Plavec má telo v splývavej polohe na bruchu, od hlavy ku kolenám smeruje šikmo dolu, nie však tak, aby bol kolmo zanorený vo vode. Pohyby dolných končatín sú súčasné a symetrické.
Motýlik
Ide o najmladší plavecký spôsob. Motýlik sa pláva v horizontálnej polohe na bruchu so symetrickým záberom paží nad vodou. Dolné končatiny pri tom vykonávajú tzv. vlnivý pohyb - počas každého záberového cyklu paží sa vykonávajú dva kopy. Je to druhý najrýchlejší spôsob plávania. Motýlik je charakterizovaný vlnivým pohybom vo vertikálnej polohe. Vlnenie, ktoré je príčinou pohybu tela je plynulé, rytmické a nie príliš hlboké.
Prečítajte si
Plavecké kurzy pre školy a škôlky, ako vybrať ten správny?
Tak, ako sa naše ratolesti učia držať v škôlke ceruzku a v škole čítať, písať či počítať, rovnako by medzi ich základné pohybové zručnosti mal patriť koordinovaný pohyb vo vode.
Plavecké pomôcky
Na trhu je dnes dostupné veľké množstvo plaveckých pomôcok, ktoré nám dokážu skv...
Načo si dať pri pobyte pri vode pozor?
Pobyt pri vode sa neodmysliteľne spája hlavne so zábavou a hrou. Dôležité je vša...